Ny förskola planeras för att ersätta äldre förskolor i Tibro på sikt
Besöksadress
Centrumgatan 17
Öppettider
Mån-fre kl. 07.30-16.00
Postadress
543 80 Tibro
5 januari 2026
Barnomsorg och utbildning, Byggnation, boende och miljöskydd
Tibro kommun planerar att bygga en ny förskola för att ersätta äldre förskolor som börjar närma sig sin tekniska livslängd. Tidigare har kommunen informerat om att förskolan Karusellen ska stängas. I det fallet handlar det om att antalet barn minskar.
Tibro kommun har en långsiktig lokalförsörjningsplan som bland annat baseras på befolkningsprognos, underhållsplaner och verksamheternas behov. Den planen visar att förskolorna Karusellen, Kullerbyttan och Sprattelbo är lokaler som på sikt behöver ersättas och kommunen planerar för att bygga en ny förskola som ska ersätta dessa.
När den nya förskolan byggs ska den ersätta de äldre förskolorna i kommunen på sikt. Medel är avsatta i kommunens investeringsplan för en byggnation men ännu återstår mycket utredningsarbete.
Avveckling av förskolan Karusellen
Det föds färre barn i hela landet, även i Tibro. Mindre barnkullar betyder att kommunen behöver se över hur många förskolor som behövs. Målet är att fortsätta ha en verksamhet med god kvalitet.
I december tog barn- och utbildningsnämnden beslutet att stänga förskolan Karusellen med anledning av det minskade antalet barn. Barnen som går på Karusellen kommer att få plats på en annan förskola i kommunen. De tillsvidareanställda får arbete på någon av kommunens andra förskolor. Karusellen var en av de förskolor som på sikt skulle avvecklas och ersättas av en nybyggnation.
Läs mer om avvecklingen av förskolan Karusellen.
